Založ si blog

Profily a portréty

Na úvod si azda pripomeniem, že nesmiem používať expresionizmy.

To by mi tak chýbalo, ešte sa nedajbože zatúlam do čias adolescencie, ktorá so mnou “kývala” ako divá. No keď si človek uvedomí, že expresionizmy hýbu svetom a sú momentálne “in”, tak možno nejaký použijem. Ale vážne. Začnem príkladmi: bolo vysadené- príčinu toho.

No vzápätí dostanem tlak v hrdle a hneď začnem kvíliť- nie, má byť – príčinou toho. To je len najjednoduchší príklad o tom, že ani človek s pomerne vysokým stupňom vzdelania nemusí byť vzdelaný. A zrazu povie, že nevie, kto je to Nelson Mandela a už vonkoncom netuší- čo je apartheid. To je delo. Hneď ma to osprchovalo, keď som to dnes počul. Všeobecná nevedomosť, no sebavedomie ako hrom a v dvadsiatich rokoch hlučne a jasne – i keď s neistým pohľadom a červenou tvárou- vyriekne bombastickú teóriu o nezmyselnosti upozorňovania na chyby druhých.

Takéto veci sa mi stali v jeden deň a akoby toho nebolo dosť- ďalšia bomba príde v zmysle tom, že – nevie, čo je to slovo biografia(!). Na prvom stupni vysokoškolského štúdia. Áno, ak si môj článok niekto číta, iste zistí, že aj ja som zareagoval na hodnotenie našich vysokých škôl a fakúlt na našom Slovensku.

No čo už, možnože aj môj obľúbený Alexander Matuška ani nepremýšľal, aký názov dá svojej knihe, kde realisticky, poeticky, dramaticky, esejisticky a jednako možno najsprávnejším spôsobom si hodnotí tých a ” hentých” potmehútov našich národných tradícií literárnych.

Samozrejme, myslím to sarkasticky- Ľudovít, Miloslav, ale aj taký Gogoľ by mi iste odpustili. A hneď na prvej strane ahľa, citujem: ” Za romantizmu začína sa v západnej Európe rozchod básnika so spoločnosťou – poézia odchádza z námestí a tržísk, nemá už vôľu slúžiť, zbásňovať a rýmovať, čo sa dá povedať aj prózou.” No- tak vtedy sa básnik začína naozaj ponárať do svojho vnútra a asi už nemá síl pokračovať v boji verejnom so spoločnosťou. Proces možno trvá dodnes. Neodvážim sa vyrieknuť rezultát, no ešte to by mi chýbalo – urobiť zo seba cvoka.

Na druhej strane úplne chápem ich situáciu. Moloch spoločnosti , neosobné osobnosti a prekliato komplikované situácie ma nútia sa kĺbiť do ešte väčšieho kĺbka, v akom som teraz. A čuduj sa svete, oni si pokojne naďalej píšu svoje a štebocú o svojej dokonalosti- áno- nemyslím tým ani tých básnikov, ani otca Matušku – chýbajú mi jeho eseje aj v dnešnej dobe – ale o tých našich študentoch i učiteľoch. 

A keď pripomeniete, že toto sa naozaj nerobí, tak Vás pekne pošlú do Bieloruska, že tam si máte štebotať o svojich teoriách. O svojich! No to sa mi asi sníva. 

Zmätení a zároveň mysliaci si, že svet je tu len pre nich, len pre ľudí. Ako sa veľmi mýlia. Ako len nerešpektujú prírodu a svet ako taký. Áno, že my ho robíme svetom, ale nedá mi podotknúť, že nie sme sami. Ale “macho” mi povie, že mám si ísť štebotať do lesa. A práve na tomto som zistil, kde možno tkvie problém v našom školstve, v našich študentoch. A možno som nezistil nič. Iba veľké nič. 

Ale pár zaujímavých téz som to objavil.

 Povšimnutiahodné je, že naši tvorcovia literatúry- teológovia- sledujú cieľ mravný, lebo zmysel života je pre nich morálny. V ich koncepcii nemá miesto nejaký estetický svetonázor. No zastavil sa pri ňom aj taký Schopenhauer.  Človek sa díva, ale neberie účasť a preto netrpí. Áno, to mám od Matušku. I keď som sa snažil nájsť vlastnú odpoveď. A síce – naozaj je pravda v tom, že aj poézia predsa vznikla z pozorovania zeme , a nie Zeme. Krás, no akoby sme to nevedeli uchopiť. A tuna myslím na nás všetkých- áno, ja osobne – aj politikov, aj darmožráčov, aj estétov aj šľachticov srdca – veď súhlasím , že Golgota je niečo vážne a vznešené.

Mladosť a krása a láska a ešte veľa iných vecí. Veď aj Sládkovič bol rojko. Ale Dostojevskij nie. A predsa povedal: krása spasí svet. No mal svätú pravdu. Snažím sa hľadať podstatu vecí a len čítam a čítam  a čakám , kedy sa niekto ozve – viem, čo je to biografia! A basta. Nie všetko ma baví. Ale snažím sa nájsť akýsi názor na tých všetkých , čo tu len kričia a hromžia , že tí druhí sú najhorší a najzbabelejší. A pritom ani jedni netušia , že život je len hra , ktorá s nami zúročí a pošle nás do čerta zdochnúť. Ale veď predsa ten život si chcem osladiť. Tak si sadnem , otvorím oči a začnem- AJHĽA- čítať. Aké krásne slovko. Sprevádza ma od útleho detstva. 

Tak a teraz realisticky. Podľa mňa školstvo je tam , kde je aj naša demokracia. Ona totiž podľa mňa nefunguje ani vo vyslovene akože demokratických krajinách. Napchám si kopu študijných odborov , prijmem študentov toľko , že až mi vrecká praskajú – i keď oficiálne nemám ani na obedy pre tých chudákov- a naraz , po krátkej dobe mi oznámia- ľutujeme , Vaša škola je o ničom , neviete zaujať a vykazovať nejaký výskum. No a sme doma pri probléme. Nezverejním majetkové priznanie , i keď som verejná inštitúcia a môžu ma všetci “bozať”. Veď to isté urobil aj môj kolega z druhého konca republiky – to nie ja, ja muzikant. 

A na záver – pokiaľ študenti nezoberú aspoň nejakú knihu do ruky PRE SEBA……tak si budeme naďalej hrkútať o kvalite , resp. nekvalite našich škôl a iných vecí častokrát záľudných.

Ďakujem Alexandrovi Matuškovi za inšpiráciu v mojom živote a hlavne za jeho názov vynikajúcej esejistickej publikácie.

Thanks

Výhody a “sociálnosti” : )

11.11.2014

Niekoľko odvážnych protestovalo za cestovanie vlakom zadarmo. A JA PROTESTUJEM PROTI ŠTUDOVANIU ZADARMO! p.s. to len na margo tých neskúsených žabiakov, ktorí ešte pre túto krajinu nič viac »

Literárny náhľad na môj rodný kraj

18.11.2013

Rozhodol som sa napísať svoj prvý blog vôbec. Neviem, či to niekto bude čítať, či to niekoho zaujme, každopádne by som chcel prispieť svojou troškou do tohto neuveriteľne miešajúceho viac »

CIA, Mike Pompeo

Senát schválil do funkcie šéfa CIA Mika Pompea

24.01.2017 08:01

Americký Senát schválil v noci na utorok Mika Pompea do funkcie šéfa Ústrednej spravodajskej služby (CIA).

vlak do rakúska, stanica, doprava, polícia,

Bude Rakúsko kontrolovať vlaky?

24.01.2017 08:00

Novými sprísnenými kontrolami na hraniciach chce Rakúsko zastaviť prílev migrantov, ktorí tam majú prichádzať aj cez Slovensko.

smog, bratislava, mesto

Smogu je veľa, posúva sa na východ

24.01.2017 07:00

Na niekoľkých miestach na Slovensku namerali v posledných dňoch zvýšenú koncentráciu prachových častíc vo vzduchu.

mráz, labute, vtáčia chrípka

Mráz vysilil labute, vtáčia chrípka využila príležitosť

24.01.2017 07:00

V Európe evidujú vyše 1 100 ohnísk vtáčej chrípky, obeťou ktorej sa stalo nielen voľne žijúce vtáctvo, ale aj obrovské kŕdle hrabavej či vodnej hydiny.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 2364x
Priemerná čítanosť článkov: 788x

Autor blogu

Kategórie